Name :*
SurName :*
Password :*
Confirm the password :*
:
:
:
 
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
Reportage from the memorial complex "AdemJashari"
At Jashari’s for the third anniversary of Kosovo independenceIt’s easy to go to the memorial complex “Adem Jashari” in the village Prekaz, in Skenderaj, after the first turn on the right side is placed a billboard with the inscription “BAC, U KRY!”. All the road is paved, and at the right of this descent are martyrs’ graves where lie down 61 bodies of Jashari’s family, led by Shaban, Hamëz and Adem Jashari, who fell heroically on 5th, 6thand 7th of March, 1998, in the battle with Serbian paramilitary forces.Near the grave of the three first martyrs continuously stays KSF guard, which honors the legendary commander and all Jasharis. Adem Jashari memorial is arranged so fantastic with marble and names of the martyrs emit sparks under the cold rays of the sun in February.Jashari family with 12 descendantsIn a picture with eight children wearing national dress are grandsons of Jashari family, of Rifat, Adem and Hamzë. This picture symbolizes the renewal of the Jashari family after the war. From the marriages of Adem’sLulzim, Hamza’sBekim and Rifat’sMurat,were born c children, 7boys and 5 girls, all with renewed names.After the war, with changingthe Kosovo's path, it is necessary to educate the children differently from that of the past, because Kosovo was ruled by centennial invaders. And now Kosovo is free and generations must be educated in democratic spirit. Age of the postwar children Jashari family is between 10 and a month.Guide of this complex, cares for the visitors and his task is to explain the history of the Jashari family. A few meters away from the house where has resisted the legendary commander AdemJashari, along with his family, are determined by iron pillars, which are still left to know that the works for the restoration of the house are continuing, for which has been said to be house-museum.At Jashari complex flies red and black flagAs in the complex, as well as the cemetery, fliesnational red and black flag.9 million visitors at the memorial complex "Adem Jashari"Guide of this memorial complex, tells us that for 12 years this complex is believed to has been visited by millions of Albanian citizens from all ethnic territories, including diaspora and Canada, as well as by the visitors from the region. Furthermore, according to the guide, the number of visitors is growing day after day.
Email to send to: *
Your name: *
Your e-mail: *
Number of comments: 38
denis jorgo
08.12.2012 | 09:05
KOMANDANTI yne eshte gjalle .AI eshte ne zemrat tona
Blerim Kastrati
18.11.2012 | 05:01
hallall Gjini I Nanes Zahide , Hallall buka e tokes se kosoves ju qoft
arsim zenuni
15.09.2012 | 17:38
Lavdi per jet e mot Adem Jasharit Familjes tij dhe gjithë Dëshmorëve te Kombit!
Besim Islami
09.05.2012 | 02:25
Allahu e meshirofte kete komandant dhe njeri te madh si dhe te gjithe anetaret e familjes se tij qe rane deshmore ne lufte kunder armikut te perbashket!
Alex
09.12.2011 | 13:15
Faleminderit për çdo gjë .... Ju jap jetën për ne .... Ju nuk jeni VDEKUR .... Ju jetoni në zemrat tona ------------Thanks for everything .... You give life for us .... You're NOT DEAD .... You live in our hearts
Alex Tongeren
09.12.2011 | 12:52
Edhe une kam vizituar vendin e vrasjes ...pare ne shtepine e familjes .... zemra juaj ka ndaluar pothuajse ... frymen tuaj kap ne fyt tuaj ... dhe lot rrodhi nga shume im ... ju duken vuajtje te medha dhe trishtim ... per kete familjen e madhe ... te cilet dhane jeten e tyre ... per lirine e Kosovës dhe popullit te saj ... ne lidhje me nj lot per Jashari dhe luftetare te tjere te drejtesise dhe lirise ... Rrofte Kosova si nje shtet të lire ----- Kosova mbush zemrën time------I too have visited the place where the massacre ... the view to the house of the family .... your heart has almost stopped ... anger and horrible faltering breath in your throat ... and the tears flowed from my many ... you look great suffering and sorrow ... for this Great Family ... who gave their lives ... for the freedom of Kosovo and its people ... Respect for the Jashari with tears, and other fighters for justice and freedom ... Long Live Free State of Kosovo ... Kosovo fills my heart -----Ook ik heb de plaats bezocht waar het bloedbad ... het uitzicht op het huis van de familie .... je hart is bijna niet meer ... woede en afschuwelijke haperende adem in je keel ... en de tranen vloeiden uit mijn vele ... je ziet er geweldig uit lijden en verdriet ... voor deze grote familie ... die hun leven gaven ... voor de vrijheid van Kosovo en zijn mensen ... Respect voor de Jashari met tranen, en andere strijders voor gerechtigheid en vrijheid ... Lang Leven Vrije Staat van Kosovo ... Kosovo vult mijn hart
Alex Tongeren
06.11.2011 | 00:41
Adem Jashari, dhe familja e ... dhanë jetën e tyre ... për lirinë dhe demokracinë e Kosovës .... Kam nderin e tyre dhe të kenë respekt për ... pjesa tjetër e familjes.
Rozelita
25.10.2011 | 21:50
Lavdi e respekt te perjeteshem!
dren
19.09.2011 | 21:29
KOMANDANTI LEGJENDAR ADEM JASHARI MBURREM ME TY E ME DRENICEN TRIME .
nurie hoti
17.09.2011 | 21:15
gjith jeten do te jemi krenar me ket familje legjendare qe na beri te na njoh bota vetem ata kan ditur dhe kan realizuar ket ju falenderojm gjith jeten familja jashari .
DRENASI
17.08.2011 | 12:25
Rrnoft perjetsisht ''Adem Jashari''
xhafer fejza
01.08.2011 | 11:52
PER MUA, MEKA DHE MEDINA ESHTE MU KETU, NE PREKAZIN LEGJENDAR. MOS TE SIHTE PREKAZI, FAMILJE E LEGJENDARIT ADEM JASHAR, E SHUME E SHUME TE TJEREVE, KOMBI SHKOJ A MOS TE FLASIM PER FE. PER JETE E MOT, LAVDI LEGJENDES SE KOMBIT DHE TRIMAVE TE TJERE.
Behar H. Arifi
30.07.2011 | 09:22
Pasi qe e kam thene edhe me pare, prap po e perseris: Prekazi eshte vemd i shenjet per shqiptaret. Prandaj me kushtetute, duhet te shpallet i tille, pastaj te regullohet me ate dizajn qe vizitori shqiptare pas nje vizite aty, te del me i edukuar, me i informuar, me vizionar, me shqiptar. Vendi i dizajnuar duhet te jete nen funksionin e formesimit te individit si individ i forte.Nje objekt ne forme PLISI ku vizitoret do te ndegjonin e benin lutje shqip ne te cilat lutje do te zene vend fjalet:zot, Shqiptar, Shqiperi,Kosove,Adem, Jasharajt, Prekaz, Bashkim Kombetar, Flamur Kuqezi, etj.Objekte ne forme Plisi do te ishte mire te kene qdo lokalitet. Plisi eshte ai qe na identifikon si shqiptare. Gjithashtu te qdo shtepi e re apo objekt tjeter ndertimi (banimi)nje gur i gdhendur ne forme plisi duhet te futet ne themel, me nje mbishkrim Unik Shqiptar.
Prizreni
28.07.2011 | 16:46
Rroft Adem Jashri
beqir
22.05.2011 | 21:51
tash edhe zogu ciceron lirshem edeh lulja lulezon bukur edeh mali rritet kur toka ka qen e qame kur qielli me ret e zeza kur djelli qe rrall esht duk kur femija ska dit qesh loja kur tash tash jemi ne liri jemi te lirshem bejm ate qe ne deshirojm shkruajm shqip gjuhen ton te bukur fal kondantit ton legjendar adem jashari bash me familje sidhe te gjith trimat qe ran per ket tok e per ket atdhe lavdi komondantit adem jashari lavdi deshmoreve te kombit
kaimdauti
08.05.2011 | 22:59
nuk mund ti harroj per sa te jetoj djemt qe luftuan krah prinderve te tyre,gjaku i tyre do te jete drita qe do te ndricoj per shqiptaret ne te gjitha trojet e tyre.lavdi
Çlirimi UÇK
01.04.2011 | 15:02
Lavdi Adem Jashari Lavdi Famija Jashari gjaku juja u be liri per ne Lavdii
Çlirimi UÇK
01.04.2011 | 15:02
Lavdi Adem Jashari Lavdi Famija Jashari gjaku juja u be liri per ne Lavdii
Arjeta Topalli
26.03.2011 | 23:26
Gjaku i juaj u be drit dhe liri per ne....LAVDI
premton
19.03.2011 | 10:37
Ky kompleks edhe keto shtepi muze jan vetem një nder ato qe deshmon per sakrificen trimerin edhe heroizmin e familjes Jashari prandaj rrespektojeni degjith ata qe ran per vendit ton te shejt sepse "GJaku jeta edhe sakrifica e familjes Jashari edhe e deshmorve tjer ësht lirija e SHqiptaris"
Muhamet
12.03.2011 | 00:29
Lavdi deshmorve te kombit gjithmon do te perulemi para vepres se tyre................
linda
10.03.2011 | 21:26
Lavdi deshmorve po e citoi vetem nje fjali te BEKIM JASHARIT >I DHAME 56 DESHMORE POR I FITUAM 7 MILION SHQIPTAR < me kete desha tju tregoi se nuk kan vdekur veq 20 deshmor ne lagjen jashari ...
linda
10.03.2011 | 21:23
Pershendetje jeni me te miret por ju lutem shkruani edhe per 56 deshmoret e jo veq per 20 deshmoret e lagjes jashari se edhe ata kan luftuar edhe kan derdhe gjak per kete liri qe po e gezojme
Elmi Bega
08.03.2011 | 00:10
Lavdi! Paqja dhe Mëshira e Allahut qoft me ju! Xhehneti i padiskutueshem per te flijuarit e familjes JASHARI. Ndersa per te gjallet e kesaj familje Heroike rrespekt dhe perkujdesje te veqant. Duhet te jemi shum krenar qe i takojm te njejtit Komb te ketyre Legjendave e po ashtu duhet te krenohemi qe kemi jetuar dhe jetojm ne te njejten koh me kete familje LEGJEND. Lavdi familjes Jashari dhe gjith heronjeve te Kosoves.
Eçrem Krasniqi (Gjermani)
07.03.2011 | 14:13
Lavdi Familjes Jashari dhe gjithë Dëshmorëve që dhanë jetën e tyre për Lirin e Kosovës të cilen ne sot po e gëzojmë. Ata ranë për të mos vdekur kurrë dhe të çëndrojnë përgjithëmonë në mesin tonë dhe brezave qe vijnë pas. I lehtë ju çoftë dheu i Kosovës.
Shkumbin prekaj
06.03.2011 | 10:51
Respekti per Komandantin Legjendar Adem Jashari dhe Familjen Jashari dhe per gjith deshmoret e uck do jetoi per jete e mote.
arendalipeja
06.03.2011 | 10:34
JU FALEMINDERIT ,JU NUK KENI VDEK ,JU KENI LINDUR DHE JETONI ME NE SE NE JU PERKULEMI ,JU FALEMINDERIT,,,,,JAM I LUMTUR KUR VI NE KOSOV ME FMI NGA GYRBETI DHE LEVIZIM TE LIR ,LAVDI DESHMORVE,FALEMINDERIT FAMILJES JASHARAJ
Besniki
06.03.2011 | 09:43
Respekt Dhe Lavdia Per Komandantin Legjendar Adem Jashari Dhe Familjen Jashari do Jetoi Per Shum Vite Per Te Mose Vdekur Kurr Jete e Mote MBURREM DHE PERKULEM PARA VEPERES SE KOMANDANT ADEM JASHARIT Lavdi Te Gjithve Deshmorve Te Kombit Tone Atdheu Jone Kosova Me Rrespekte Te Lart Besniki
fadil ferati
06.03.2011 | 08:52
pak me vonese megjithate pergezime per kete web faqe
fadil ferati
06.03.2011 | 08:52
pak me vonese megjithate pergezime per kete web faqe
Presheva
06.03.2011 | 08:35
Perjetesisht ju falemnderojme!
Presheva
06.03.2011 | 08:35
Perjetesisht ju falemnderojme!
Drita
06.03.2011 | 02:26
Perjetesisht ju falemnderojme!
Bekim Presheva
05.03.2011 | 09:47
Ju Lumt Respekt familja e Komandantit legjendar Adem Hamze Jashari historin e popullit shqiptar e keni ndryshu..te te gjitja trojet etnike ku bukes i thuhet buk e ujit uje...rrespet nga BELGJIKA..
Bashkimi Haradinaj (Vushtrri)
05.03.2011 | 08:45
Respekti dhe LAVIDA per Komandantin Legjendar Adem Jashari dhe Familjen Jashari do jetoi per jete e mote. MBURREM DHE PERKULEM PARA VEPERES SE KOMANDANT ADEM JASHARIT
Qani Jakupi
05.03.2011 | 08:32
Ju përgëzoj për kët web faqe dhe ju uroj suksese
Lume Jashari
05.03.2011 | 06:29
A mund t'behet edhe ne gjuhen angleze kjo faqe? Ti tregojm botes per herojt e tane!
Mentori
05.03.2011 | 04:44
ju lumtë per kete website per familje legjendare Jashari
Name
Content
We reserve the right to delete comments that brake portal rules. 
Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Albania, Edmond Haxhinasto, during a two-day visit to the Republic of Kosovo has visited the Memorial Complex "AdemJashari" and as well as Jashari’s family in Prekaz.
Albanian Chief of Diplomacy has appreciated the contribution of Jashari’s for the Albanian nation.
He during the visit in Prekaz was hosted by Murat Jashari.

Prekaz, 7th March – Epic traditional three-day manifestation of the Kosovo Liberation Army, was concluded with "Night of Fire" on Monday evening, at 18:00, starting in Prekaz with torches lighting and central fire and to finish the night in the square "Adem Jashari "in Skenderaj with a big concert and fireworks with multiple ignition. Heroic manifestation is dedicated to the legendary commander Adem Jashari and 55 Jashari and his comrades, who 13 years ago, for 3 days and 3 nights, had survived the barbaric attacks of Serb police and paramilitary forces. According to the traditional present scenario, exactly at 18:00, when darkness begins to beat the light, as Serbian captivity had conquered Kosovo for nearly a century, the towers of the Jashari and bunker of a legend, in the forest above the neighbourhood Jashari, lit torches to many who with their brightness ignition sparks symbolize freedom, 13 years ago.

The young boys and girls, dressed in KLA uniforms and national costumes, with torches in their hands, depart from the Cemetery of Martyrs, in which lie the heroic heroes of that war. And while torches were placed around the cemetery complex, high school students put out a bouquet of flowers on each grave of 49 martyrs in this complex, whose names was mentioned by manifesting leader, in front of thousands of people gathered.
Meanwhile, large fire was lit, the flame of which is distributed everywhere, just like 13 years ago that was distributed by the fire of war here and clarion of the legendary Adem Jashari, who responded freedom lovers wherever they were. Igniting the fire is followed by such ignition offires in all battlefields of KLA throughout Kosovo.
After the completion of the ceremony torches and lighting the fire, in Prekaz, participants were directed to the city of Skenderaj to attend on great concert with members of the entertainment, which was held in the "Adem Jashari" square. In honour of this anniversary also were lit lot of fireworks.
This time, up to the time of reporting, our state, military or political leaders were not shown. Bekim Jashari present in this rally, through the media has thanked participants and also used the opportunity once again to appeal for unity of our leadership.
Tonight od on the third day of three-day manifestation "KLA Epopee", on the occasion of the 13th anniversary of heroic fall of the KLA Legendary Commander Adem Jashari and his family, also known as "Night Fires" will be ignite fires in Prekaz.
And in this way, are going to be finished activities within the three day manifestation “KLA Epopee”.
Also tonight will be held a concert on “Adem Jashari” square.
“The Fires night” will be marked all over Kosovo.
Over the past two days, on Saturday is held manifestation in KSF military barracks “Adem Jashari”, and on Sunday was held Memorial Academy and are paid tribute in Prekaz.

Pristina, March 6th 2011 – The events of early March of 1998 entered in the history of Kosovo with whole tragedy and its greatness, taking the sign of sublime human sacrifice and as such became the KLA’s glorious epopee, stated at a memorial academy dedicated to Commander Adem Jashari.
Present in this academy were higher structures of Kosovo institutions, representatives of organizations emerging from war KLA, but not and the first of country Behgjet Pacolli.
Chairman of the Kosovo Parliament, Jakup Krasniqi said that, that thanks to the war and sacrifice of Jasharajs and other martyrs today we are experiencing freedom and independence.
"5,6 and 7 of March 1998, really entered in the newest history of Kosovo with all the tragedy and the greatness of it, days which in the own pace within the calendar would be common in certain circumstances had took mark of sublime sacrifice of man and became epopees” said Krasniqi.
Minister of Culture, Youth and Sports, Memli Krasniqi, said that the fall of the legendary commander Adem Jashari was an inspiration for the most sublime ideas of humanism and democracy located in the foundation of the idea of our people's struggle for freedom and independence.
"Today on the 13th anniversary of the fall on the altar of freedom, I recall the work of KLA Chief of Commander Adem Jashari, of Kosovo hero, stately figure of the leader and our inspiration for freedom, whose scepticism and self-denial, and of his family exceeded his limits of reality and the possibility become the inspiration for our generation and for generations to come” said Krasniqi.
Academic Esat Stavileci, deeming the above work and contribution of Commander Adem Jashari, ordered the country's institutions that today more than ever we must work to build a strong state as was the goal of freedom fighters.
“Today we bow in front of the graves of the people of the nation, we commemorate the bravery and their sacrifice to write a new page in our history to promote, develop and accelerate the process for freedom and independence of Kosovo and the Albanians", he said.
On behalf of the Jashari family, with a speech has welcomed participants BekimJashari, who congratulated all Albanians for this anniversary, ordering that the time has come to work together and bring the country forward.
“13 years ago we were in Germany, and when the case occurred where many people there and one of the friends said, Baca Rifat, you have given a lot, Baca Rifat, 56 family members of the Jashari clan, be strong. Baca Rifat said to him, I will be strong. But how can I not be lean, he said, I have given 56, but I won 7 million", said Jashari.
He has called local leaders to put aside personal grudges, and to unite for the good of the country.
For the participants in this academy was also prepared a cultural-artistic program.

Prekaz, on 06th March of 2011 – On the 13th anniversary of the heroic fall of legendary commander AdemJashari and his family, the President of the Assembly, Krasniqi, paid homage to the martyrs’ cemetery in legendary Prekaz.

On this occasion he said that Legendary Prekaz presents dimension of pain and glory of the Albanian people.

"We chose to come Prekaz these days because of the extend of pain and glory of national level and convinced that honouring this dimension of national glory and pain, we honour all Albanian families in Kosovo, we honours all Albanian nation and its painful history, but also the glorious one" said Krasniqi.

Prekaz, 06th March, 2011 - On the second day of manifestation "KLA Epopee", Prekazi again brought together the highest officials of the country, who paid tribute and honor to the memory of the sacrifice of family icon of the liberation of Kosovo, Jashari family.

On the 13th anniversary of the legendary heroic commander of the KLA, Adem Jashari and his family; Kosovo President Pacolli, paid homage at the Martyrs’ Cemetery in legendary Prekaz. On this occasion he said that Prekazi unites all Albanians wherever they are and that there is sealed independence of Kosovo.

"Prekazi is a place that brings together not only the Albanians from Kosovo, but from all the territories and the diaspora. Glory to our martyrs, let them rest in peace. Here is sealed Kosovo's independence, which we enjoy today. Glory once again to all the martyrs who have fallen for the freedom of Kosovo" Pacolli said.

Prekaz, March 6th 2011 –Kosovo Prime Minister Hashim Thaqi said that 13 years after heroic fall of legendary Commander Adem Jashari our country is in safe path towards integration into NATO and the European Union (EU).
He made these comments on the occasion of the homages to the Martyrs Cemetery in legendary Prekaz, where together with other officials of the Government of Kosovo have honoured the work and sublime sacrifice of legendary Chief Commander Adem Jashari.
“Today the people of Kosovo made state honoursto the legendary commander Adem Jashari, his family, all the sacrifice of the soldiers of the KLA and to the sacrifice of the people of Kosovo. Today we have a day of unity, of approach, of respect for the past and to get energy for the future, so on behalf of the Republic of Kosovo we made the highest state honours for the legendary commander Adem Jashari. We won freedom and gained independence, we are building our country and we are on safe path to join NATO and the EU, so on the 13th anniversary of the heroic legendary commander Adem Jashari, Kosovo is on right path, on the road of success, which is a full guarantee on its Euro-Atlantic future" has said the Prime Minister.